Świadectwo energetyczne w 2025 roku - kto musi je mieć?

Od 2025 roku w życie weszły zmiany w zakresie Prawa budowlanego dotyczące świadectw energetycznych i charakterystyki energetycznej budynków. Przepisy związane z obowiązkiem posiadania stosownej dokumentacji objęły jeszcze szerszą grupę osób, a za niedostosowanie się do nowych wymogów grożą surowe kary finansowe.

Świadectwo energetyczne – kogo dotyczy?

Świadectwo energetyczne (świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument określający efektywność energetyczną budynku albo lokalu. Od stycznia 2025 roku jego posiadanie warunkuje dokonywanie transakcji na rynku nieruchomości oraz inwestycji budowlanych. Kiedy i dla kogo jest ono konieczne, a kto nie musi posiadać świadectwa energetycznego w 2025 roku?

Kto musi mieć świadectwo energetyczne w 2025 roku?

Jeśli budynek jest przeznaczony do transakcji lub użytkowania w sposób wymagający oceny efektywności energetycznej, to konieczne jest jego świadectwo energetyczne. Obowiązek jego posiadania ciąży na:

  • właścicielach budynków i lokali przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (w tym wynajem krótkoterminowy);
  • inwestorach oddających do użytku nowe obiekty;
  • właścicielach budynków poddawanych termomodernizacji lub innym inwestycjom, które mogą wpływać na efektywność energetyczną obiektu.


Przepisy obowiązujące od 2025 roku rozszerzają krąg podmiotów zobowiązanych do posiadania świadectwa energetycznego, a dokument ten jest obecnie wymagany w następujących sytuacjach:

sprzedaż nieruchomości

każda osoba sprzedająca budynek lub lokal musi przedstawić aktualne świadectwo energetyczne

wynajem nieruchomości

długo- i krótkoterminowy

oddanie do użytku nowego obiektu

inwestorzy muszą dostarczyć świadectwo

modernizacja budynku

remont i prace wpływające na charakterystykę energetyczną budynku każdorazowo wymagają uzyskania nowego świadectwa energetycznego

Ponadto od 2025 roku obowiązek weryfikacji takiego dokumentu mają notariusze uczestniczący w procesie sprzedaży nieruchomości. Brak świadectwa energetycznego może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do 5000 zł.

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego?

Z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego w 2025 roku zwolnieni są właściciele budynków lub lokali, które użytkują we własnym zakresie (nie są one przeznaczone na sprzedaż i nie podlegają wynajmowi). Dokument będzie jednak wymagany w przypadku późniejszej transakcji albo wynajmu. Ponadto z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego zwolnione są:

  • budynki zabytkowe (wpisane do rejestru zabytków),
  • miejsca kultu religijnego (np. kościoły),
  • obiekty o powierzchni użytkowej poniżej 50 m²,
  • budynki przemysłowe i gospodarcze nieprzeznaczone na cele mieszkalne ani biurowe,
  • budynki tymczasowe przeznaczone do użytkowania przez okres do 2 lat.

Ile czasu jest ważne świadectwo energetyczne 2025?

Ważność świadectwa energetycznego wynosi 10 lat od daty sporządzenia. Jest ono aktualne pod warunkiem, że w budynku nie dokonano istotnych zmian wpływających na jego efektywność energetyczną. Jeśli takowe zaszły, dokument musi być sporządzony od nowa.

Kto wydaje świadectwa energetyczne?

Do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku uprawnieni są specjaliści posiadający odpowiednie kwalifikacje: audytorzy energetyczni, inżynierowie budownictwa lub architekci. Osoba wystawiająca dokument musi znajdować się w oficjalnym rejestrze, spełniając wszystkie wymogi prawne. Nowe przepisy 2025 stawiają na transparentność i jakość świadectw, eliminując automatyczne ich generowanie bez rzetelnej analizy stanu technicznego obiektu.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Masz pytania? Nasz doradca chętnie na nie odpowie!

Poznaj rozwiązania z rodziny BuildDesk

AUDYT

BuildDesk Energy Audit

Program do przygotowywania audytów energetycznych oraz remontowych na potrzeby dofinansowania w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, środków unijnych, etc.

ANALIZA

BuildDesk Energy Certificate

Program do analizy charakterystyki energetycznej budynków (świadectwa energetyczne i projektowane charakterystyki energetyczne) oraz do analizy cieplno-wilgotnościowej budynku.