Audytor energetyczny – pierwszy stopień bycia doradcą
Do oszczędzania energii nikogo dziś nie trzeba przekonywać. Wzrost cen surowców, a co za tym idzie i samej energii powoduje, że coraz większą uwagę zwracamy na poziom zużycia energii w naszych domach i miejscach pracy. To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na doradców oraz audytorów energetycznych, czyli profesjonalistów zajmujących się efektywnością energetyczną.
Doradca energetyczny
Jest to specjalista posiadający szeroką wiedzę z zakresu budownictwa, fizyki budowli, ogrzewnictwa i chłodnictwa oraz energetyki. Doradca energetyczny powinien również posiadać określony zakres wiedzy ekonomicznej, głównie w zakresie kredytowania inwestycji i remontów. Główne zadania doradcy energetycznego to analiza źródeł energii, dobór ich wykorzystania oraz analiza i optymalizacja obiektu, mająca na celu obniżenie jego energochłonności.
Usługi, jakie świadczy doradca energetyczny są związane z jednej strony z rosnącą świadomością konieczności oszczędzania energii w budynkach, z drugiej z obowiązującymi przepisami w zakresie charakterystyki energetycznej budynków oraz funkcjonującą w Polsce Ustawą z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. Nr 162, poz. 1121) wraz ze zmianami wg Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 ( Dz.U. Nr 76, poz. 808), zwaną Ustawą Termomodernizacyjną. To ona właśnie była podstawą do rozwinięcia się audytingu energetycznego.
Audyting energetyczny
Jest to specjalista posiadający szeroką wiedzę z zakresu budownictwa, fizyki budowli, ogrzewnictwa i chłodnictwa oraz energetyki. Doradca energetyczny powinien również posiadać określony zakres wiedzy ekonomicznej, głównie w zakresie kredytowania inwestycji i remontów. Główne zadania doradcy energetycznego to analiza źródeł energii, dobór ich wykorzystania oraz analiza i optymalizacja obiektu, mająca na celu obniżenie jego energochłonności. Usługi, jakie świadczy doradca energetyczny są związane z jednej strony z rosnącą świadomością konieczności oszczędzania energii w budynkach, z drugiej z obowiązującymi przepisami w zakresie charakterystyki energetycznej budynków oraz funkcjonującą w Polsce Ustawą z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. Nr 162, poz. 1121) wraz ze zmianami wg Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 ( Dz.U. Nr 76, poz. 808), zwaną Ustawą Termomodernizacyjną.
To ona właśnie była podstawą do rozwinięcia się audytingu energetycznego.
Zawód audytora energetycznego
Droga zawodowa audytora energetycznego:
- rozpoczęcie i pozytywne ukończenie kursu na audytora energetycznego lub studiów podyplomowych z zakresu audytingu energetycznego
- przystąpienie do egzaminu Krajowej Agencji Poszanowania Energii na audytora energetycznego. Polega na samodzielnym wykonaniu i przedłożeniu do obrony przed Komisją kwalifikacyjną KAPE S.A. audytu energetycznego rzeczywistego obiektu budowlanego o wielkości:
- dla budynków mieszkalnych – budynek wielorodzinny (min. 5 mieszkań z oddzielnymi wejściami) kubatura min. 1000 m3,
- dla budynków użyteczności publicznej – kubatura min. 1000 m3,
- dla obiektów przemysłowych – kubatura min. 2000 m3 lub zużycie energii większe niż 120 MWh/rok.
Po zdaniu egzaminu osoba zainteresowana uzyskuje certyfikat audytora energetycznego KAPE oraz zostaje wpisana na listę autoryzowanych audytorów energetycznych KAPE
W celu uzyskania wpisu na listę audytorów energetycznych Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Zrzeszenia Audytorów Energetycznych należy przejść pozytywnie poniższą procedurę.
- rozpoczęcie i pozytywne ukończenie kursu na audytora energetycznego lub studiów podyplomowych z zakresu audytingu energetycznego
- wykonanie w trybie ustawy co najmniej trzy, pozytywnie zweryfikowane audyty
- wykonanie 1-2 pozytywnie zweryfikowanych audytów w trybie ustawy oraz kilku innych audytów i opracowań dotyczących oszczędności energii
- wypełnienie formularza Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, dostępnego na stronie www.zae.org.pl
Powiązane artykuły
Narzędzia wspomagające pracę doradcy energetycznego
W dobie rozwijającej się informatyzacji procesów i działań budowlanyc
Certyfikacja energetyczna – konieczność zdobycia uprawnień
Jednym z ważnych wątków związanych z wdrażaniem dyrektywy Unii Europe
Bądź na bieżąco z nowościami
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informację z naszej branży!