BuildDeskAudytor energetyczny – pierwszy stopień bycia doradcą
Audytor-energetyczny – pierwszy-stopień-bycia-doradcą-jak-zostac-doradca-energetycznym-buildesk-polska
Autor: mczarnota

Audytor energetyczny – pierwszy stopień bycia doradcą

Udostępnij:

Do oszczędzania energii nikogo dziś nie trzeba przekonywać. Wzrost cen surowców, a co za tym idzie i samej energii powoduje, że coraz większą uwagę zwracamy na poziom zużycia energii w naszych domach i miejscach pracy. To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na doradców oraz audytorów energetycznych, czyli profesjonalistów zajmujących się efektywnością energetyczną.

Doradca energetyczny

Jest to specjalista posiadający szeroką wiedzę z zakresu budownictwa, fizyki budowli, ogrzewnictwa i chłodnictwa oraz energetyki. Doradca energetyczny powinien również posiadać określony zakres wiedzy ekonomicznej, głównie w zakresie kredytowania inwestycji i remontów. Główne zadania doradcy energetycznego to analiza źródeł energii, dobór ich wykorzystania oraz analiza i optymalizacja obiektu, mająca na celu obniżenie jego energochłonności.

Usługi, jakie świadczy doradca energetyczny są związane z jednej strony z rosnącą świadomością konieczności oszczędzania energii w budynkach, z drugiej z obowiązującymi przepisami w zakresie charakterystyki energetycznej budynków oraz funkcjonującą w Polsce Ustawą z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. Nr 162, poz. 1121) wraz ze zmianami wg Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 ( Dz.U. Nr 76, poz. 808), zwaną Ustawą Termomodernizacyjną. To ona właśnie była podstawą do rozwinięcia się audytingu energetycznego.

Audyting energetyczny

Jest to specjalista posiadający szeroką wiedzę z zakresu budownictwa, fizyki budowli, ogrzewnictwa i chłodnictwa oraz energetyki. Doradca energetyczny powinien również posiadać określony zakres wiedzy ekonomicznej, głównie w zakresie kredytowania inwestycji i remontów. Główne zadania doradcy energetycznego to analiza źródeł energii, dobór ich wykorzystania oraz analiza i optymalizacja obiektu, mająca na celu obniżenie jego energochłonności. Usługi, jakie świadczy doradca energetyczny są związane z jednej strony z rosnącą świadomością konieczności oszczędzania energii w budynkach, z drugiej z obowiązującymi przepisami w zakresie charakterystyki energetycznej budynków oraz funkcjonującą w Polsce Ustawą z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. Nr 162, poz. 1121) wraz ze zmianami wg Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 ( Dz.U. Nr 76, poz. 808), zwaną Ustawą Termomodernizacyjną.

To ona właśnie była podstawą do rozwinięcia się audytingu energetycznego.

Zawód audytora energetycznego

Formalnie w polskim prawie nie istnieje obecnie zawód audytora energetycznego. W praktyce audytami zajmują się zazwyczaj specjaliści od energetyki, ogrzewnictwa, chłodnictwa i klimatyzacji, fizyki budowli czy też samego budownictwa i inżynierii środowiska. Nie jest to jeszcze popularna profesja. Tylko dla 40 proc. osób wykonujących zawód audytora, stanowi on główne źródło dochodów. Średnio wykonują oni około 20 audytów rocznie. Jednak rosnąca świadomość społeczna dotycząca efektywności energetycznej sprawia, że rośnie popyt na tego rodzaju specjalistów. To ona właśnie była podstawą do rozwinięcia się audytingu energetycznego.
W celu zwiększenia kompetencji i umiejętności, audytorzy mogą podjąć naukę na studiach podyplomowych z zakresu audytingu oraz uczestniczyć w kursach na audytorów energetycznych. Kursy skupiają się jednak tylko na wymaganiach z zakresu termomodernizacji. Wchodzące w zycie plany związane z Krajowym Planem Odbudowy i programy wspierające termomodernizację mogą stać się jednak bodźcem do zmiany programu zarówno kursów jak i studiów podyplomowych z tego zakresu.

Droga zawodowa audytora energetycznego:

  • rozpoczęcie i pozytywne ukończenie kursu na audytora energetycznego lub studiów podyplomowych z zakresu audytingu energetycznego
  • przystąpienie do egzaminu Krajowej Agencji Poszanowania Energii na audytora energetycznego. Polega na samodzielnym wykonaniu i przedłożeniu do obrony przed Komisją kwalifikacyjną KAPE S.A. audytu energetycznego rzeczywistego obiektu budowlanego o wielkości:
    • dla budynków mieszkalnych – budynek wielorodzinny (min. 5 mieszkań z oddzielnymi wejściami) kubatura min. 1000 m3,
    • dla budynków użyteczności publicznej – kubatura min. 1000 m3,
    • dla obiektów przemysłowych – kubatura min. 2000 m3 lub zużycie energii większe niż 120 MWh/rok.

Po zdaniu egzaminu osoba zainteresowana uzyskuje certyfikat audytora energetycznego KAPE oraz zostaje wpisana na listę autoryzowanych audytorów energetycznych KAPE

W celu uzyskania wpisu na listę audytorów energetycznych Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Zrzeszenia Audytorów Energetycznych należy przejść pozytywnie poniższą procedurę.

  • rozpoczęcie i pozytywne ukończenie kursu na audytora energetycznego lub studiów podyplomowych z zakresu audytingu energetycznego
  • wykonanie w trybie ustawy co najmniej trzy, pozytywnie zweryfikowane audyty
  • wykonanie 1-2 pozytywnie zweryfikowanych audytów w trybie ustawy oraz kilku innych audytów i opracowań dotyczących oszczędności energii
  • wypełnienie formularza Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, dostępnego na stronie www.zae.org.pl

Powiązane artykuły

Narzędzia wspomagające pracę doradcy energetycznego

W dobie rozwijającej się informatyzacji procesów i działań budowlanyc

Certyfikacja energetyczna – konieczność zdobycia uprawnień

Jednym z ważnych wątków związanych z wdrażaniem dyrektywy Unii Europe

Bądź na bieżąco z nowościami

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informację z naszej branży!